UEFA konfirmon kompeticionin e ri

0
521

UEFA ka prezantuar kompeticionin e tretë, pas Champions League dhe Europa League, që do të përbëhet nga 32 ekipe duke filluar nga sezoni 2021/22.

Lajmi është konfirmuar nëpërmjet deklaratës së Andrea Agnelli-t, presidenti i ECA (European Club Association).

“Komiteti ekzekutiv i UEFA-s ka rënë dakord unanimisht për të bërë një revolucion në kompeticionet e klubeve duke filluar nga 2021/22.

“Pas kërkesës së pjesëtarëve të ECA për të shtuar numrin e klubeve të përfshira në kompeticionet evropiane, vendimi është marrë për të zhvilluar një kompeticion të tretë të përbërë nga 32 ekipe pjesëmarrëse.

“Me këtë kompeticion, numri i klubeve pjesëmarrëse në kompeticionet e UEFA-s do të shkonte nga 32 në 92.

“Një faktor kyç i arritjes së vendimit ishte të rritej vlera e përgjithshme e kompeticioneve.”

Kompeticioni i ri do të lejojë 34 federatat të përfaqësohen në fazën e grupeve (në krahasim me 26 federatat aktuale) në mënyrë që kampionët e vendeve të tyre të kenë prioritet nëpërmjet një rruge të dedikuar kualifikuese.

Emri do të vendoset në të ardhmen nga UEFA.

KOMENTO

Please enter your comment!
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu