Turli me perime dimri

0
270

Perimet e këtij sezoni shfrytëzojini për një recetë të shijshme siç është ajo e turlisë. Mjafton të siguroni përbërësit e mëposhtëm dhe duke ndjekur me kujdes hapat, do ta realizoni po aq mirë sa dhe Zonja Vjollca e cila gatuan çdo ditë në emisionin “Rreze Dielli” që transmetohet në Report Tv.

Përbërësit:
 • 500 gr tul viçi
 • 50 gr pançetë
 • 1 qepë e madhe
 • 2-3 karrota
 • 200 gr rrënjë selinoje
 • 2 presh
 • 1 kg patate
 • 1 lugë gjelle gjalp
 • 1 filxhan pure domate
 • 750 ml lëng perimesh
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

 • Fillimisht ndezim furrën në temperaturën 200 gradë Celsius. Më pas presim mishin në kubikë të vegjël, grijmë imët qepën, karrotën e presim në feta të holla, rrënjën e selinosë e presim në kubikë të vegjël, preshin e pastrojmë dhe e presim në unaza, ndërsa patatet i qërojmë dhe i presim në feta të holla.
 • Vendosim tiganin në zjarr,shtojmë në të pançetën pa yndyrë dhe e kaurdisim deri sa të bëhet krokante, shtojmë qepën dhe e kaurdisim atë me një lugë vaj dhe një lugë gjalpë dhe sapo qepa të zbutet shtojmë mishin.
 • Sapo mishi të ndryshojë ngjyrë dhe të fillojë të zverdhet pak shtojmë preshin, karrotat dhe rrënjën e selinosë. Vendosim kapakun dhe i lemë perimet të ziejnë për 5 minuta dhe më pas e rregullojmë shijen me kripë, piper dhe me pak salcë domate.
 • Lyejmë tavën me vaj, shtrojmë në të një rresht me feta patate duke mbuluar komplet shtresën e poshtme të tavës. Mbi patate vendosim mishin me perime gjysëm të gatuara.
 • Vendosim përsëri një shtresë me patate, një shtresë me perime dhe në fund përsëri një shtresë me patate. Në fund shtojmë lëngun e perimeve, i spërkasim patatet me pak kripë e vaj dhe e vendosim tavën në furrë për 45-50 minuta.

KOMENTO

Please enter your comment!
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu