Maqedonia zgjedh një shqiptare si ambasadore në SHBA

Një shqiptare do të jetë ambasadore e Maqedonisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Bëhet fjalë për Marigona Markun, e lindur në Dibër të Madhe...

Arrestohet “shoqëruesi” i kryeministrit grek

Policia greke ka arrestuar një 28-vjeçar, nën akuzën e falsifikimit të dokumenteve zyrtare dhe dhënien e një deklarate të rremë. Sipas policisë, 28-vjeçari grek me...

Shifrat dhe pagat “e çmendura” të qeverisë Haradinaj

28 këshilltarë ka afër vetes kryeministri Ramush Haradinaj, i cili udhëheq me kabinetin më të madh qeveritar ndonjëherë. Kryeministri ka 12 këshilltarë politikë, 5 këshilltarë...

Thaçi: “S’ka marrëveshje me Serbinë pa përcaktuar kufijtë”

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është duke vazhduar vizitën zyrtare në Uashington gjatë së cilës u takua me dy zyrtarë të lartë të administratës...

Dorëhiqen krerët e 4 komunave me shumicë serbe në veri

Katër kryetarët e komunave të veriut të Kosovës kanë dhënë dorëheqjen nga postet e tyre, duke e mbështetur vendimin e tyre në pohimin se...

Albin Kurti për mbledhjen e Pejës: “Nëse nuk shkohet përtej shqiponjës, do dukej si...

Kryetari i Lëvizjes ‘Vetëvendosje’, Albin Kurti e vlerësoi të rëndësishme mbledhjen e qeverisë shqiptare me atë kosovare në Pejë, megjithatë, ai u shpreh se...

Qeveritë e mbyllin mbledhjen me “foton e shqiponjës”

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive në Pejë, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë, është mbyllur në mënyrën më të mirë të mundshme. Anëtarë të...

E drejta ndërkombëtare nuk njeh gjysmë shtete apo shtete në letër

“Sot është dita për ta thënë me forcë se e drejta ndërkombëtare nuk njeh gjysmë shtete apo shtete në letër, të zhveshur nga prerogativat...

Rama: “Kush e quan Thaçin tradhëtar është gomar!”

Kosova është peng i dinamikave të politikave të brendshme të vendeve të tjera, tha Rama duke mbrojtur presidentin e Kosovës Hashim Thaçi lidhur me...

Shqipëria dhe Kosova mblidhen sot në Pejë

Sot në Pejë do të zhvillohet mbledhja e pestë e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...