Gabimet që nuk duhen bërë në komunikimin me fëmijën

Nga Lira Gjika “Pse sillesh kështu, ti po e mërzit mamin”. “Bëhu djalë i mirë , bëhu vajzë e mirë se mërzitet mami pastaj”. Këto...

Uniformë, kod veshjeje apo modë në shkollë?

Nga Elda Shabani Sot dhe dje rrjetet sociale kudo ishin të tej  mbushura me fotografi fëmijësh të veshur me uniforma shkollore e sigurisht nuk mungonin...

Meshkujt shqiptarë nuk dinë të bëjnë seks

Nga Zhaklin Lekatari Të gjithë ne i pëlqejmë, për të mos thenë se i kemi të domosdoshme herë pas here ato mbledhjet “veç me çunat”....

Disa të vërteta pushimesh, kur nuk i bën për vete por për të tjerët

Nga Drini Zeqo Thellë thellë nuk është se në Shqipëri ka një koncept të qartë për pushimet. Ato më shumë shihen si një domosdoshmëri për...

Këndvështrim socio-kulturor për Beratin

Nga Marsida Simo Ndryshe nga fundjavat ku këtë sezon veror mendohet të kalohet në plazh, mund të bëhet dhe diçka ndryshe. Turizmi kulturor ka vlera...

Lojra të dashurisë

Nga Meri Dishnica  Njerëzit përdorin fjalën “dashuri” për gjithcka. “Shih këtë fustan!…Është thjesht dashuri!” “Ahh këto këpucët!…Një dashuri!” “Ua ky qen i vogël”…E dua! Sa...

“HAVANA Beach”, casus belli i zbatimit të ligjit “Për masat shtesë të sigurisë publike”!

Nga Erlis Hereni  Krismat në “HAVANA Beach” ishin shkundja e radhës (pas tërmeteve) në këtë verë tropikale që po kalojmë, here të nxehtë si shkretëtira...

Sa të thjeshtë e kemi të hedhim baltë mbi veten!

Nga Ermal Telha Ngjarje shumë e rëndë ajo e Dhërmiut, një adoleshent mendor e pak më i rritur fizikisht, terrorizoi një club nate duke shtënë...

Rërë, djath, shalqi… dhe krisma!

Nga Anri Bala Keni parë apo dëgjuar ndonjëherë në parlament, të bëhet opozitë për turizmin, shërbimet, hoteleria… apo edhe turistët, që në gjykimin tim janë...

Psikologia e njohur jep këshilla për prindërit

Nga Lira Gjika Të rritur kur do të hiqni dorë nga shakatë gjymtuese me fëmijët? Kënaqësia që ndjen një i rritur kur nervozon një fëmijë, psh...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...