Ballina Opinion

Opinion

Pershkrimi se cfare do te permbaje kjo kategori

Një lajm i mirë mes tymit të gomave dhe shashkave të protestave

Nga Ardit Rada Unaza e re, protestat, bojkoti i opozitës, pesimizmi dhe streset e përditshme. Të gjitha janë në “pjatën” e bukës së përditshme të...

Hapësira dhe koha ndër shqiptarë

Nga Ilir Yzeiri Për hir të së vërtetës, këto dy përmasa janë thelbi madhor i ekzistencës së njeriut. Nëse do të bësh një hierarki të...

Farsa e re e Lulzim Bashës nuk është procesi juaj

Nga Astrit Patozi (Në përgjigje të interesit të shumë demokratëve të zhgënjyer nga shkeljet e rënda të statutit dhe nga zgjedhjet fiktive, që po zhvillohen...

Produktiviteti si çelësi i zhvillimit dhe pasurimit

Nga Adrian Civici Vazhdojmë të jemi një vend dhe një ekonomi në kërkim të ethshëm drejt reduktimit të varfërisë, zhvillimit dhe pasurimit. “Pasuria e Kombeve”...

Gjelat e Beogradit e të Prishtinës e dështuan pranimin e Kosovës në INTERPOL!

Nga Enver Bytyçi Kosova nuk u pranua sot në INTERPOL. Mori mbi gjysmën e votave, por nuk mundi t’i marrë 2/3-at! Për mua nuk është...

Natën me hënë, në Gjirin e Rodonit

Nga Ilir Ikonomi Sa herë afrohet 28 nëntori, më vijnë në mend peripecitë e udhëtimit të çuditshëm të Ismail Qemalit për të shpallur pavarësinë në...

Programi televiziv i Edi Ramës “Si të të bëj të lumtur!”

Nga Agron Gjekmarkaj  Prej disa muajsh vihet re një tjetër adet komunikativ i Kryeministrit tonë! Si kapteri i Kalces me xhandarin te filmi socrealist “Shembja e...

10 sfidat e Ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshi

Nga Roland Qafoku Colin Powell ishte gjenerali me 4 yje i ushtrisë amerikane, por edhe kur u emërua ministër i Jashtëm – ose siç e...

Kontradiktat e brendshme të gjendjes aktuale në Shqipëri

Nga Spartak Ngjela “Koha po ecën drejt kthjellimit të vetëdijes së re kombëtare shqiptare, kurse korrupsioni i lartë shtetëror edhe në Shqipëri, edhe në Kosovë,...

Ceremonia ku socialistët varrosën të majtën

Nga Andi Bushati Rikthimi i dytë në pushtet i socialistëve po i zhvesh ata gjithnjë e më shumë nga çdo vlerë e së majtës. Në...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...