Zbulohet krateri gjigand në Groenlandë

Në veri të Groenlandës është zbuluar një krater gjigant nën shtresat e akullit që është formuar si pasojë e goditjes së një meteori. Sipas lajmit...

5 vjeçari fiton Mercedesin 30 mijë euro

Një pesë-vjeçar fitoi një Mercedes Benz nga presidenti i  vendit të tij pasi bëri 4105 pompa. Vogëlushi muskulor çeçen, Rahim Kuriev, i quajtur “Shvarcenegeri çeçen”,...

Përfitimet që merrni nga gjumi herët

Nqs flini sikur dhe 60 minuta më shumë se sa flini zakonisht, mund të ketë përfitime të mëdha për trupin tuaj, gjendjen shpirtërore dhe...

4 zgjidhje shtëpiake për acarimin e fytit

Gjëja më e keqe e dimrit nuk është fakti se jeni në luftë të vazhdueshme me hundët, as konsumimi i çajit nëse nuk e...

Si të përgatisni shurupin e shtogut kundër gripit

Çajrat bimorë përbëjnë kurën më të mirë natyrale kundër shumë problemeve me shëndetin. Për shembull, çaji i kamomilit rekomandohet gjërësisht kundër urthit dhe stresit, ndërsa...

Pasta me rikota dhe arra

Është një pjatë autentike dhe ju shpëton nëse jeni vonë për të bërë darkën. Rikota i jep kremozitet dhe një shije delikate, duke e...

Qyteti i ëndrrave në Europë ekziston, ai është në Spanjë

Marinaleda është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, me një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe me rreth 2700...

Akullore me paracetamol kundër dhimbjes së kokës

Dhimbje koke? Të gjithë drejtohemi menjëherë drejt farmacive për të blerë paracetamol. Por hollandezët kanë gjetur një zgjidhje tjetër. Për të ndaluar dhimbjen e kokës...

Fuqitë e mëdha mjekësore të barbarozës

Barbaroza është një bimë e bukur mjaft popullore, e njohur si Mbretëresha e Kopshteve. Ajo është një lule që rritet në krahinat e jug perëndimit...

Vuani nga tensioni i lartë? Shmangni këto ushqime

Simptomat e presionit së lartë të gjakut përfshijnë dhimbje gjoksi dhe dhimbje koke. Gjendja, e cila njihet edhe si hipertension, prek 25% të popullsisë. Edhe pse...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...