Ushqimi i foshnjeve me gji redukton sëmundjet e zemrës

Të ushqyerit e foshnjave me gji, nuk iu bën mirë vetëm foshnjave por ajo redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës tek gratë, deri në...

Pulë me patate dhe karrota në furrë

Për recetën e drekës suaj mendon Revista Shije, ju mjafton të vini në zbatim këshillat tona dhe e sigurt që do të jetë një...

Sultjashi në dy versione, i ëmbël dhe i kripur

Nëse mendoni se sultjashi është shpikje shqiptare, gaboheni! Orizi me qumësht është një pjatë tipike e traditës lombarde që përgatitet në shumë pak kohë...

Si të gatuajmë rizoto me luleshtrydhe

Rizotoja e përgatitur në këtë mënyrë mund të tingëllojë si diçka e pazakontë dhe vërtet është e tillë, por ajo që vlen të theksohet...

Lamtumirë Instagram e Facebook, tani vjen “Vero”

Është cilësuar si rivali kryesor i Instagramit dhe tashmë është përpara tij në shkarkime në “App Store”. Aplikacioni i quajtur “Vero” është pa reklama...

Nuk iu ndizet makina nga ngrica, ja çfarë duhet të bëni

Makina të mbuluara me ngricë, motorë që nuk ndizen dhe rrugë me akull, janë disa nga vështirësitë e shumta që sjell stina e dimrit,...

3 gjërat që s’duhet të bëni kurrë nëse po trajtoheni me antibiotikë

Shumica prej jush janë tashmë të familjarizuar me antibiotikët pasi janë ndër medikamentet më të përdorura për trajtimin e problematikave të ndryshme shëndetësore. Por,...

Shenjat që tregojnë se mëlçia nuk funksionon siç duhet

Mëlçia është një nga organet më të rëndesishme të trupit dhe luan një rol kyc në shumë procese metabolike. Mbajtja e mëlçisë e pastër dhe...

Cila është ndihma e parë që duhet t’i jepni një njeriu që po pëson...

Është e rëndësishme të njohësh simptomat e një infarkti, në mënyrë që më vonë të reagosh menjëherë, nëse ndihesh keq. Simptomat përfshijnë:   ndjesi dhimbjeje në...

Receta çame e karameleve të brumit me mish

Recetë tipike çame, dhënë nga Tatiana Pirro Nurçe, e cila i mbush me një kimë shumë të mirë që e përgatit vetë, por meqenëse...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...