Cheesecake me mollë

Mollët, tipike në stinën e vjeshtës shërbejnë për të bërë edhe një ëmbëlsirë të shijshme. Nuk duhen shumë përbërës për ta përgatitur dhe në fundjavë mund të...

Londra, qyteti më i mirë në botë për studentët

Londra është listuar në vendin e parë si qyteti më i mirë në botë për studentët. Kompania Quacquarelli Symonds (QS) e specializuar në të dhënat...

Periudha e verës shton kujdesin për infeksionet në sy te fëmijët

Disa këshilla të thjeshta mund të parandalojnë infeksionet e syrit tek fëmijët, të cilat disa herë mund të dëmtojnë shikimin e tyre: Shmangni fërkimin e...

E enjtja televizive përplas Ramën, Berishën dhe Donald Lu

Rinisja e sezonit të ri televiziv starton edhe atë që quhet betejën për audiencë mes emisioneve politike që transmetohen në të njëjtën fashë orari. E...

Lëngu i lakrës për stomakun, mëlçinë dhe kundër plakjes

Lëngu i lakrës është një nga pijet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur, kalium,...

Kërpudha të skuqura

Kërpudha porçini apo shampinjona, s’ka rëndësi. E rëndësishme është që do t’i realizoni në versionin më të shijshëm që i keni provuar ndonjëherë. Përbërësit: 500...

U akuzua për ngacmim seksual, reagon pedagogu i Universitetit Bujqësor

Ditën e djeshme faqa Vipat e Bllokut denoncojnë rastin e një profesori në Universitetin Bujqësor që ka shkëmbyer disa mesazhe erotike me një nga...

Ostoporoza, sëmundja e heshtur që thërrmon kockat

Ostoporoza është një sëmundje e cila dobëson kockat në mënyrë graduale dhe të heshtur. Me kalimin e moshës nisin edhe shqetesimet që vijnë nga...

Martesa e parë gay në familjen mbretërore

Familja mbretëore britanike ka përjetuar ngjarjen më unike në historinë e saj. Vetëm ditën e shtunë  është manifestuar martesa e parë gay në këtë familje,...

Kujdes, këto janë shenjat që paralajmërojnë probleme me zemrën

Sipas qendrave për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve rreth 610,000 njerëz në vit vdesin nga problemet e zemrës vetëm në SHBA. Megjithatë, ka shenja paralajmëruese...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...