Sallatë me rrepa të kuq dhe uthull

Një sallatë paksa e veçantë, asnjë nga përbërësit nuk gatuhet me nxehtësi dhe në fund, sallata aromatizohet me uthullën e mollës të bërë vetë. Përbërësit 120...

E ngatërroni me barishtet, por kjo bimë bën mrekulli

Fjalën ‘Portulaca oleracea’ mund të mos e keni dëgjuar ndonjëherë, ama këtë bimë e keni parë me mijëra herë, në bahçen tuaj, nëpër ara,...

Elvana Gjata, “profecia” e këngëtares për ngjarjen

Rreth 8 muaj më parë, në një intervistë ekskluzive në “Xing me Ermalin”, Elvana Gjata ka pranuar publikisht se është në një lidhje dashurie...

Llixhat e Bënjës në Përmet, më të mirat në Evropë

Turistë vendas e të huaj prej disa javësh kanë nisur frekuentimin e llixhave në zonën e Bënjës së Përmetit. Jo vetëm për të shijuar mrekullitë...

Periudha e verës shton kujdesin për infeksionet në sy te fëmijët

Disa këshilla të thjeshta mund të parandalojnë infeksionet e syrit tek fëmijët, të cilat disa herë mund të dëmtojnë shikimin e tyre: Shmangni fërkimin e...

Lakror me dy petë, si në Korçë

Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. Mjaft i shijshëm dhe i veçantë. Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t’a gatuani...

Gerina Mullaj: “Më keq sesa mungesa e gjërave që duam është mungesa e shpresës...

Valës së largimeve masive jashtë vendit nuk po i shpëtojnë edhe intelektualët. Njëra nga shkrimtaret e reja, por shumë të talentuara u largua gjatë...

Magnezi, pse është i domosdoshëm sidomos në shtatzani

Magnezi, për nga rëndësia është i katërti ndër mineralet e trupit, roli i të cilit bëhet tepër i domosdoshëm për shëndetin tonë. Rreth 50%...

Si ta kuptoni nëse një orë Rolex është apo jo origjinale?

Shpeshherë në vendin që jetojmë përballemi me dilemën nëse produkti që po blejmë është ai “i duhuri” dhe nuk po japim paratë tona për...

Makarona me perime dhe salçiçe

Një recetë e thjeshtë e makaronave, ushqimit tuaj të preferuar, të cilat sot zgjodhëm t'i gatuanim me perime dhe salsiçe. Nuk do t'ju marrë...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...