Konsumoni këto ushqime dhe truri juaj do të bëhet më aktiv

Shprehja thotë që “Ti je ajo çfarë ha” dhe nëse doni të jëni akoma më të bukur shtoni këto ushqime në dietën tuaj, truri...

“Prindër mos ia plotësoni dëshirat fëmijës kur qan e bërtet”

“E kam provuar me të gjitha mënyrat, moj me të mirë e me të keq, por ky është allasoj fëmijë vetëm qan e bërtet”....

Turli me perime dimri

Perimet e këtij sezoni shfrytëzojini për një recetë të shijshme siç është ajo e turlisë. Mjafton të siguroni përbërësit e mëposhtëm dhe duke ndjekur...

Sa bulmet duhet të konsumoni në ditë

Deri rishtazi, ne dietologët kemi këshilluar zgjedhjen e bulmetit pa yndyrë ose me yndyrë të reduktuar, por, me të dhënat e reja, këto rekomandime...

Përfitimet shëndetësore nga përqafimi

Një përqafim është në thelb një formë e terapisë në vetvete. Kur marrim përqafime, ne marrim njëkohësisht edhe një ndjenjë rehatie, kujdesi, dashurie, mirëkuptimi...

E veçanta e fëmijëve të lindur në dhjetor

Periudha më e Bukur e vitit! Drita, dhurata, kartolina, numërimi mbrapsht, bilance, kuzhinë e ngrohtë, familje, miqësi dhe dashuri... erdhën prapë festat! E bashkë me to...

Tre ushqimet që pastrojnë totalisht mushkëritë

Mushkëritë luajnë një rol thelbësor në sistemin e frymëmarrjes. Ato marrin oksigjenin dhe filtrojnë jashtë organizmit toksinat. Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të tyre...

Simptomat që tregojnë se vuani nga ky bakter

A e dini se infeksioni nga Helicobacter Pylori është një nga infeksionet më të shpeshta që prek traktin gastro-intestinal? Ai dëmton mukozën e stomakut dhe...

Supë krem bizelesh

Bizelet, kokrrat e gjelbra e të bukura të pranverës, tashmë kemi fatin t’i kemi në tryezë gjatë gjithë vitit dhe një supë e lehtë,...

Dieta e tiroides, ja si funksionon

Çfarë nënkuptohet me dietën e Tiroides dhe në çfarë konsiston ajo ekzaktësisht? Në këtë artikull do të gjeni gjithçka që duhet të dini për...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...