AMF miraton shtesë në Fondin e Kompensimit për aksidentet

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka miratuar një tjetër shtesë në Fondin e Kompensimit që do të shkojë për pagesën e dëmeve të papaguara nga...

Komisioni i Ekonomisë sfidon Ahmetajn për taksën e pagave

“Unë preferoj që të merrem me propozimet materiale dhe jo propozimet orale”. Ideja e ministrit të Financave për futjen edhe të pagave nën 30 mijë...

FMN zbarkon për takime në Tiranë

Ka mbërritur në Tiranë misioni i radhës i Fondit Monetar Ndërkombëtar. Zyrtarët e FMN-së kanë parashikuar të zhvillojnë sot një takim me anëtarët e Komisionit...

Ministri i Financave: “Të gjitha pagat të taksohen!”

Në një kohë që deputetët e mazhorancës në Komisionin e Ekonomisë kërkuan rritje të kufirit të poshtëm të pagës bruto të patatueshme nga 30...

Gjobitet koncesionari i kolaudimit të makinave

Pas një hetimi disa mujor Autoriteti i Konkurrencës ka gjobitur koncesionarin që kryen shërbimin e kontrollit tenik të mjeteve, me 5,69% të xhiros vjetore...

Inflacioni bie në nivelin më të ulët nga janari

Inflacioni ra për të katërtin muaj radhazi në tetor dhe arriti nivelin më të ulët që nga janari i këtij viti. Sipas të të...

Tatimet nisin inspektimet në terren, ja bizneset që pritet të kontrollohen

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar se në dy muajt në vijim do të jenë në terren në kuadër të fushatë anti informalitet....

Buxheti 2019, Tabaku: “Lëmoshë për qytetarët, taksim për bizneset!”

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, u shpreh se “buxheti i vitit 2019 është njësoj si në 4 vitet paraardhës, nuk projekton zhvillim dhe...

Bie numri i ankesave ndaj OSHEE

32 për qind për pak ankesa janë adresuar në zyrat e OSHEE krahasuar me një vit më parë. Nga të dhënat për periudhën 9-mujore...

Tatimet, kontrolle dhe gjoba për bizneset

Drejtoria e Hetimit Tatimor deklaron se gjatë kontrolleve të 4170 bizneseve për muajin tetor janë konstatuar me shkelje 1422 subjekte, ndërsa janë gjobitur me...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...