Çfarë parashikon Brexit?

Marrëveshja për ndarjen mes Beritanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian parashikon një fazë kalimtare deri në fund të vitit 2020. Gjatë kësaj periudhe Britania...

Franca miraton ligjin që lufton “Fake News”

Parlamenti i Francës ka miratuar një ligj të ri, i cili synon të fuqizojë gjykatësit për të urdhëruar largimin e menjëhershëm të lajmeve të...

Marrëveshja për Brexit, të dielën nënshkrimi

Bashkimi Europian deklaroi se ka arritur në dakordësi me Mbretërinë e Bashkuar për të mbajtur lidhje të forta ekonomike pas Brexit dhe marrëveshja i...

Panik në Çikago, ashensori bie për 84 kate dhe pastaj ndalet

Disa njerëz të bllokuar në një ashensor në qytetin e Chicagos në Shtetet e Bashkuara menduan për një çast se po shkonin drejt…vdekjes! Bëhet fjalë...

Protesta edhe në Bullgari kundër çmimit të karburantit

Pas Francës edhe qytetarët në Bullgari kanë dalë në protesta për rritjen e kosotos së jetesës duke përfshirë çmimin e lartë të karburantit. Protestuesit...

Karburantet, përshkallëzohen protestat në Francë

Zhvillime të reja në terren dhe në organizimin e “jelekëve të verdhë”, siç njihen protestuesit kundër rritjes së çmimit të karburanteve në Francë. Ndërsa vazhdojnë...

Hashashi në Kanada po mbaron

Tregtarëve të kanabisit në Kanada po u pakësohen rezervat që nga dita e parë e legalizimit një muaj më pare? Për sa kohë do...

Pasojat e “ferrit” që shkrumboi Kaliforninë

Numri i viktimave nga zjarri përbindësh në Kaliforni ka arritur në 44, duke e bërë atë më vdekjeprurësin në historinë e zjarreve të rëna...

100-vjeçarja e ngatërron Merkelin me gruan e Makronit (video)

Gjatë festimeve në Paris për 100 vjetorin e paqes pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, përveç takimeve të liderëve politikë botërorë kishte edhe skena që dilnin...

Presioni brenda partisë, dorëhiqet ministri i brendshëm

Kryetari i Partisë Kristiansociale, CSU, dhe ministër i Brendshëm federal, Horst Seehofer i është nënshtruar presionit që i bëhet brenda partisë. Ai ka thënë...

Artikujt e fundit

Gatime ndryshe nga fëmijët me aftësi ndryshe te “Rapsodia”

Fëmijët me aftësi ndryshe të qendrës “Trëndafilat” në Lezhë kanë realizuar gatime shumë të veçanta, të asistuar nga shefi i mirënjohur i kuzhinës, Alfred...

Protesta, policia procedon 25 persona

Pas protestës së studentëve Policia ka proceduar penalisht 25 persona mes tyre këngëtari Robert Aliaj, profesori Edmond Tupe si edhe aktivistë të...

Abuzime me pronat, burg për ish kreu i hipotekës Korçë dhe katër punonjësit

Gjykata e Korçës ka lënë nën masën e sigurisë arrest me burg 5 personat e arrestuar për shpërdorim detyre, pasi falsifikuan dokumenta...