13 gjëra pozitive që duhen bërë deri në 30 vjeç

0
176

Jeta fillon pas 30 vitesh. Kur ne më në fund fitojmë ndjenjën e vetëdijes dhe pavarësisë kuptojmë aspiratat tona dhe dëshirat e vërteta. Megjithatë, me qëllim që të realizoni ëndrrat tuaja dhe të merrni suksesin maksimal në të gjitha sferat e jetës, ia vlen të mësoni disa gjëra.

Ja 13 gjëra të nevojshme që çdo person duhet të bëjë deri në moshën 30 vjeç:

 

1. Gjeni një punë që ju pëlqen
Pas diplomimit nga një universitet ju keni eksperimentuar me ndryshimin e vendeve të punës, zyrave të punës, pagave dhe profesioneve. Por deri në moshën 30 vjeçare, është shumë e rëndësishme të gjesh punën që do të sjellë kënaqësi ku do të përpiqesh për më shumë zhvillim dhe të ngjitesh në shkallët e karrierës.

2. Mësoni të gatuani pjatën që ju identifikon
Ju ose mund ti urreni recetat ose mund të keni një pjatë të preferuar që mund ta gatuani më mirë se kushdo tjetër. Të paturit e një recetë që e posedoni mirë do ju nderojë edhe në rastet e vizitave nga miqtë.

3. Kuptoni cilët janë miqtë tuaj të vërtetë
Kur jemi të rinj, jemi të rrethuar nga shumë njerëz dhe me lehtësi marrim njohje të reja. Shumë shpesh, gabimisht mendojmë se ata janë të gjithë miqtë tanë. Megjithatë, pas njëfarë kohe, ata zhduken dhe vetëm miqtë e vërtetë qëndrojnë afër nesh.

4. Mos i tregoni të gjitha detajet e jetës personale
Mbani mend se nëse doni të mbani marrëdhëniet tuaja të forta, nuk duhet t’i tregoni të gjithëve për çështjet me të cilat po përballeni ju dhe partneri juaj. Nëse ndjeni  se doni të ndani brengat tuaja me dikë, vizitoni një psikoterapeut. Një profesionist do t’ju dëgjojë me kujdes dhe do t’ju ndihmojë të analizoni veprimet tuaja dhe të partnerit tuaj.

5. Vendos saktë prioritetet
Është e rëndësishme të mësoni t’i jepni përparësi dhe të bëni atë që dëshironi me të vërtetë sa më shpesh të jetë e mundur.

6. Gjeni para dhe kohë për pushime
Mungesa e pushimit çon në shterimin moral dhe fizik dhe ul nivelin e përgjithshëm të efikasitetit. Kjo është arsyeja pse është më mirë të shpenzosh para jo në modelin më të fundit të smartfonëve, por në pushime të merituare. Pasi të jeni plotësisht të çlodhur , do të jeni në gjendje të rifreskoni dhe të bëni më shumë. Bëni një rregull për të kursyer 20% të pagës tuaj për një palë pushime të ardhshme.

7. Merrni patentë
Marrja e patentës së shoferit ju motivon për veprime të mëtejshme. Pasi ta keni marrë atë, do të filloni të mendoni rreth blerjes së një makine dhe prandaj do të rrisni nivelin e të ardhurave tuaja. Do të lëvizësh më shumë e nuk do të varesh nga askush.

8. Sigurojini vetes të ardhura shtesë
Sigurohuni që keni një burim shtesë të të ardhurave deri në moshën 30 vjeçare. Edhe duke punuar në një nga kompanitë më të qëndrueshme në qytetin tuaj nuk mund të garantojë një të ardhme të qëndrueshme. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të siguroheni me një burim shtesë të të ardhurave në mënyrë që të mund të përballoni ndonjë situatë kritike.

9. Largohuni nga shtëpia e prindërve tuaj
Herët a vonë, duhet të vendosni të largoheni nga shtëpia e prindërve tuaj dhe është më mirë ta bëni atë nga mosha 30. Kjo do t’ju ndihmojë të mësoni të planifikoni buxhetin tuaj, duke marrë parasysh shpenzimet , që deri më përpara nuk i paguanit ju.

10. Mësoni të jepni fjalime në publik
Mësoni të kapërceni frikën tuaj. Një person i cili gjithmonë qëndron i qetë dhe nuk përdor fjalë parazitare merret me respekt dhe vëmendje. Të jesh në gjendje të flasësh mirë, do të heqësh qafe pasigurinë, do të jesh në gjendje të paraqesësh me sukses projektin tënd, të bindësh shefin tënd që ta rrisë pagën tënde etj.

11. Gjeni stilin tuaj
Një person i rritur duhet të ketë stilin e tyre personal që i bën ata të ndihen rehat. Duke gjetur stilin tuaj personal, ju do të harroni për problemin e përjetshëm të zgjedhjes se çfarë rroba duhet të vishni. Mbani mend se është pamja juaj që e bën përshtypjen e pare dhe kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të ndiheni rehat me të.

12. Lexoni literaturë klasike
Do ta rrisni ndërgjegjësimin  kulturor, fjala juaj do të pasurohet dhe ju do të jeni në gjendje të zhvilloni biseda interesante.

13. Merreni veten me të mira
Nëse nuk doni të përfundoni duke kaluar kohën tuaj të lirë të ulur në një stol në moshën 50 vjeçare, duhet të bëni sport. Orari juaj javor duhet të përfshijë aktivitetin fizik që do t’ju ndihmojë të qëndroni në një formë të mirë dhe të shëndetshme.

KOMENTO

Please enter your comment!
Ju lutem vendosni emrin tuaj këtu